Gianni MORBIDELLI: Osjećaji kad u Ferrariju promijenite svoj IDOL

Gianni Morbidelli imao je priliku zamijeniti svog velikog idola Alaina Prosta u jednoj utrci.

Za Alain Prost njegove godine u Ferrariju bile su vjerojatno najviše traumatična mučenja u njegovoj karijeri ispunjenoj slavom. Sve se završilo time što je Francuz doslovno izbačen iz tima, Priča o njegovom prisilnom odlasku dobro je poznata, ali manje se zna o tome što se sve dogodilo s njegovom zamijenom na posljednjoj utrci 1991. godine. Gianni Morbidelli su obilje smole i (čudna) pravila spriječili su ga da pod jakim pritiskom završi na podijumu.

Prost je 1991. u Ferrari doživjela je gorku sezonu bez ijedne pobjede nakon što je usko propustila naslov prvaka u sezoni 1990. godine. McLaren in Williams bili su jednostavno korak i više naprijed Ferrari, pridružio se ovome Benetton, to je Nelson Piquet, koji se inače namjeravao povući, hvala Nigel Mansell donio potonju pobjedu u Kanada.

U sezoni 1991. Ferrari se kladio na francuski savez Jean Alesi - Alain Prost. Potonji je morao otići prije posljednje utrke u Australiji zbog kritika na račun automobila.

Na postolju je završio besplatno pet puta, pobijedivši pet puta u godini prije. A onda se Francuz nakon japanske Velike nagrade u Suzukiju uputio u nešto nevjerojatno i rekao novinarima: "Auto se vozi kao rabljeni kamion." Slobodno su razgovarali o istrošenim amortizerima, što je okretanje upravljača učinilo nevjerojatno teškim. Njegove riječi nisu bile usmjerene prema samom automobilu, već prema osjećaj vožnje zbog oštećenja. Ali v Maranello reagovali su (pre) brzo i ga pucao prije posljednje utrke u Adelaidi.

Francuz vjeruje da je otpušten "Politički razlozi"jer se sa staze usudio više nego što su bili Maranello navikli na svoje trkače. Od tada se našalio da su dečki koji su ga otpustili "Otpušteni su dva tjedna kasnije", Kako je tadašnji trostruki svjetski prvak izbačen iz igre, Ferrari se okrenuo svom testnom vozaču Gianni Morbidelli, Poznavao je Ferrarijeve motore od davnina Minardi, U to je vrijeme bio na odmoru u otok Mankad je njegov prijatelj i bivši šef ekipe Guido Forti donio vijest da će biti u Australiji zamijenio Alain Prost.

Morbidellijevi uspjesi na talijanskom Formula 3 i Europskog kupa Formula 3 u Misanu doveo do trogodišnjeg ugovora kao testni vozač Ferrarija. Tada je imao samo 23 godine i mogao se pohvaliti sa samo 18 starta u utrkama Formule 1 za BMS Dallaro in minardi, pa je utrka bila u Adelaide za njega ne samo velika prilika, već i izvanredan psihički napor. Zamislite na kakvom pritisku mora biti talijanski trkač koji vozi za Ferrari.

Morbidelli je bio na odmoru na otoku Man u vrijeme kada je trebao zamijeniti Prostau.

"Već tijekom testova uspio sam raditi s Alainom Prostom i Nigelom Mansellom. To je bio san mladog vozača." Pravi Morbidely o vašoj prijavi za testiranje: "Moj idol je bio slobodan! A onda sam ga jednog dana u Ferrariju uspio zamijeniti. Bio sam tek u svojim ranim dvadesetima. U to vrijeme vozači F1 nisu ulazili tako mladi kao danas, pa je to bilo sjajno iskustvo. "

"Kad sam saznao da ću voziti Ferrari, na licu su mi se pojavile suze radosti. Nazvali su me za vrijeme odmora kad sam bio u Port Douglasu. Rečeno mi je da ću se voziti za Ferrari, a ne za Minardi. To je bilo u utorak navečer u 11:XNUMX prije vikenda utrke, " poruka se pamti Gianni Morbitelli.

Morbidely mogu cijelo vrijeme putovati unutra Adelaide razmišljajući o tome što bi mu se dogodilo. Kad je stigao tamo, još uvijek to nije sve shvatio: "Žele li da zamijenim Alaina Prosta, mog najdražeg vozača? Pitao sam članove boksačkog tima mogu li sanjati. Auto sam dobro poznavao i završio sam na osmom mjestu kvalifikacija, odmah iza Alesija. "

Mladi Talijan nije učinio praktično ništa loše u svojoj jedinoj utrci za Ferrari, Unatoč groznim vremenskim uvjetima na dan utrke, trkački automobil doveo se do cilja, također zbog svog mirnog stila vožnje. To je značilo da je zaradio svoje prva polovica boda od osam i pol koje je skupio u 67 utrka F1 tijekom cijele karijere.

"Na mnogo načina, nije bio baš najsretniji dan za prvu utrku za mene. Uglavnom zbog očajnog vremena, " Pravi Morbidely: "Kišilo je toliko snažno da je ova australijska Grand Prix postala najkraća utrka u povijesti Formule 1. Bila je vrlo opasna, s puno kontakata i nesreća, jer je stazu bilo gotovo nemoguće vidjeti."

Nakon samo 16 krugova i nekoliko nasilnih nesreća, bila je rasa prekinuta a uprava natjecanja nije odlučila početi ponovno. Ali onaj pola točke za šesto mjesto ne govori cijela priča, koja bi se za Morbidellija potpuno potpuno drugačije odvijala da smo je uzeli barem još jedan krug.

U očajnim vremenskim uvjetima Morbidelli je službeno završio na šestom mjestu i postigao je pola boda, unatoč tome što je na kraju utrke bio na trećem mjestu iza Sennaa i Piqueta.

"Završio sam treći iza Senna i Piqueta, ali zbog pravila crvene zastave završio sam na šestom mjestu." sjeća se Morbidely: "Moralno sam bio treći, ali morate se pomiriti s onim što vam daje život. Tada, pa i danas, mislim da sam imao sjajan posao prema kojem sam osjećao veliku strast i imao sam priliku voziti se za najveći tim na svijetu. Mislim da mogu biti zadovoljan. Tko zna što bi se dogodilo da prestane padati kiša i počnemo iznova. Možda bih se, poput Jeana (Alesi), obrušio na zid ako bi utrka trajala dva kruga duže. "

To je Morbidelli podijumi u Australiji ipak osvojio četiri godine kasnije Footwork-om. "Osjećao sam se kao da se osvetim stazi i smjestili smo se" smije se svojoj sudbini u Adelaidi Gianni: "Na neki je način taj trenutak bio još sjajniji jer smo bili financijski u velikim problemima."

Morbidelli se "osvetio" na stazi Adelaide, kako se navodi, 1995. godine, kada je završio na trećem mjestu Footwork-a.