VN AUSTRIJA, Kvalifikacije: Od prvog startnog mjesta VALTTERI BOTTAS

Valtteri Bottas neočekivano je osigurao najbolju startnu poziciju za sutrašnju utrku, jer je u svim svojim dosadašnjim treninzima uvijek bio iza Hamiltona. Lewis Hamilton bit će kraj njega u utrci iz prvog reda, a Max Verstappen osvojio je treće mjesto, ali zaostaje više od pola sekunde. A treba dodati i pogreb Ferrarija.

Mercedes ove je godine u prvim kvalifikacijama sezone 2020 u Austriji s dvostrukim vodstvom šokirao je rivale i to u pravom smislu riječi. Valtteri Bottas tukao je suigrača za kosu Lewis Hamilton i osigurao mu dvanaesti polovni položaj u karijeri. Max Verstappen zauzeli su treće mjesto, ali s velikim zaostatkom. Ferrari pretrpio neuspjeh, Vettel odustao već od Q2.

Q1 - Mercedes započinje blefirati

Kao i obično, trkači su od početka bili prvi koji su ušli u stazu. Mercedes in Red Bull na stazu su izašli tek nakon pet minuta. Postavio je prvi opipljiv trenutak Lance Stroll, što ga je, međutim, brzo nadvladalo Verstappen, pa opet Sainz in Perez, Nije bilo lijepo vrijeme da se išta vidi od Mercedesa i Renaulta. Ali u drugom pokušaju je uspjelo Hamilton već na drugom mjestu. Šetati je u zaključku Q1 ponovno je zamahnuo na prvo mjesto, ali brzo su ga pretekli Verstappen, Bottas i Hamilton.

Odustao od prvog tromjesečja: Kevin Mganussen (HaasF1), George Russell (Williams), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) u Nikola Latifi (Williams).

Lewis Hamilton je danas izgubio dlaku za dlaku, jer je zaostajao samo 12 tisuća iza Bottasa.

Q2 - Albon je malo prije kraja gurnuo Vettl iz prvih deset

U početku drugi dio kvalifikacija, momčadi su oduzele iznenađujuće vrijeme. Prvi, također iznenađujuće, vozio se na stazu u mercedes, Ovoga puta stavili su i svoje karte na stol Hamilton u Bottasima, Šestostruki svjetski prvak bio je brži od svog finskog suigrača, trećeg Norris međutim, zaostajao je više od pola sekunde. Od ovog trenutka do devetog mjesta trkači su ležali unutar pola desetine sekunde. Zanimljivo da je Verstappen jedini u Q2 pokušao s srednja guma, s kojim će započeti i sutrašnju utrku.

Treći Max Verstappen bio je više od pola sekunde iza crnih strelica.

Tri minute prije kraja Q2 je Šetati otvorio vruću fazu, ali nije uspio napredovati. Zato su iskreno pucali mercedes, Bottas je odredio vrijeme 1: 03.015 minuta i bio je osam stotina brži od Hamiltona. Verstappen odustao je od posljednjeg pokusa na mekoj smjesi, a razlog je već naveden. Za mercedes blizanci su se u Q2 plasirali na treće mjesto albon i njegovo poboljšanje značilo je kraj kvalifikacija za Sebastian Vettl. Leclerc riješio se kose i napredovao do završnog dijela kao deseti. Njegov komentar, kada mu je rečeno da je deseti, govori sve:O moj Bože."

Odustao od prvog tromjesečja: Sebastian Vettel (Ferrari), Pierre Gasly (AlphaTauri), Daniil Kvyat (AlphaTauri), Stephen Ocon (Renault) u Romain Grosjean (HaasF1).

Valtteri Bottas zauzeo je dvanaesti polovni položaj u karijeri u Austriji.

Q3 - Mercedes je pokazao gdje pas pas moli

tim crne strelice unutra je Q3 odrediti prve sate. Bottas već je u svom prvom pokušaju 1: 02.939 minuta nadmašio prošlogodišnji rekord koji je postavio Leclerc. Hamilton zaostaju za Fincem za desetinom, prvim progoniteljem crnih trkaćih automobila, Verstappen in albon, ali oni su već zaostajali za šest ili devet desetina. Slijedili su ih Sainz, Perez i Leclerc, dok Norris, Stroll i Ricciardo još nisu vozili stazom.

Onog trenutka kada je Bottas skrenuo sa staze - sreća za njega, jer je Lewis Hamilton, koji je vozio iza njega, vjerojatno bio zbunjen zbog žute faze i sigurno je izgubio desetinu, što bi bilo dovoljno.

Tri minute prije kraja, prvi za drugi pokušaj izletio se na stazu Šetati, koji se ljuljao na šesto mjesto. Hamilton je u njegovom pokušaju da Bottas zaostajao je dvanaest tisuća u sekundi i mogao bi te izgubiti u trenutku kakav jest Bottas u četvrtom skretanju skrenuo je sa staze u pijesak. Za dvoje mercedes zauzeo je treće mjesto s više od pola sekunde zaostatka Verstappen, Norris, Albon, Perez, Leclerc, Sainz, Stroll i Ricciardo završavaju u prvih deset.