DAKAR: SAINZ po treći put, BRABEC najbrži među motociklistima, MARČIČ na kraju 8. u svojoj klasi

Na kraju je iskusni Španac zadržao je dobrih šest minuta prednosti nad Nasser Al-Attiyah, koji je, s greškom u navigaciji, prije ili dva dana propustio svoje šanse za pobjedu. "Jako sam sretan," je poslije kraj Dakara rekao je Sainz: „Iza ovog uspjeha stoji ogroman napor, puno treninga i timski rad. Otišao sam u Dakar s idejom zajedničke pobjede i na kraju smo uspjeli “.

Na kraju je zadržao drugo mjesto Katar u Toyota Hiluxu, koji je pomalo razočaran, ali svjestan je da je prije dva dana izgubio pobjedu na skraćenoj sceni: „Navigacija je u nekim dijelovima doista bila teška, na kraju je također odlučeno pobjednika skupa. Čestitam Carlosu. " Na kraju je osvojio treće mjesto G. Dakar, Stephane Peterhansela četvrti lokalni matador Yazeed Al-Rajhi. Fernando Alonso bio je najbolji rookie i sletio je u ukupnom poretku 13.

Motociklisti: Honda svrgla KTM, Marčič je završio 50. i 8. mjesto u klasi Original by Motul

Ricky Brabec prvi je Amerikanac među motociklistima koji je osvojio Dakar u ukupnom poretku.

Ricky Brabeck s Hondo postavili novu prekretnicu jer je bio prvi Amerikanac koji je među motociklistima osvojio Dakar. Današnju pozornicu, koju su morali zbog radova na cjevovodu skratiti, pobijedio je Čilenec Ignacio Cornejo, Brabecova ukupna pobjeda nije bila u pitanju ni sekundu, jer je završio na drugom mjestu i prednosti u odnosu na njega Pablom Quintanillo povećan na 16 minuta i 26 sekundi. Na kraju je Amerikanac rekao: "Konačno, svi komadi u mozaiku odgovarali su nam. Za mene je ovo peti Dakar i jedva drugi koji sam uspio završiti. Zaista sam sretan zbog svih svojih suigrača. " Prošlogodišnji pobjednik Toby Price osvojio je treće mjesto, a današnji pobjednik Cornejo je osvojio četvrto mjesto.

Simon Marčič završio je Dakar na 50. mjestu ukupno i 8. mjestu u klasi Original by Motul.

Vrlo dobro se nosio s ovogodišnjim Dakarom Simon Marčić , koji je na kraju osvojio ukupno 50. mjesto, a uspjeh u karijeri postigao je na 10. etapi kada je završio 23. i drugo u klasi Izvornik Motul.

Kamioni: klase Karginov i Kamaz za sebe

Među kamiondžijama gotovo je sve odlučeno prije posljednje faze, koja je dana suverenom pobjedniku. Andrey Karginov iz tima Kamaz-Učitelj, Ovu su kategoriju označili natjecatelji i ekipe iza bivše željezne zavjese, jer je drugi Rus osvojio drugo mjesto, Anton Šibalov s Kamazom, treća je bila bjeloruska posada sa Siarhei Vijazović (MAZ), osvojio četvrto mjesto Dimitrij Sotnikov (Kamaz) peti je Čeh Martin Macik s Prag.