VN EMILIJE ROMANJE, kvalifikacije: Pole pozicija za HAMILTON, PEREZ pobijedio VERSTAPPNA

Lewis Hamilton već je osvojio 99. prvu startnu poziciju, a slijede je obje Red Bulla, ali obrnutim redoslijedom, kao što smo i očekivali.

Kvalifikacije za VN Emilija Romanje oni su, kako je bilo predviđeno i unatoč hladnom vremenu (atmosfera je bila samo 12 Celzijevih stupnjeva), započeli i također završili po suhom vremenu. Opet se puno razgovaralo o tome brisanje vremena kruga zbog vožnje izvan određenih okvira staze, što je neke trkače pritiskalo.

Q1 - Tsunoda je razbio automobil, Alonso je imao sreće

Čak i prije nego što je započela prava akcija u prvom dijelu kvalifikacija, jer je samo pet vozača postavilo vrijeme, to je crvena zastava o kojem se brine vozač ekipe AlphaTauri, Yuki Tsunoda, koji je za njega šikan uzeo magarca, zbog čega se ružno zabio u sigurnosnu ogradu i potpuno srušio stražnji dio automobila. Mehanika na AlphaTauri čekajući dugu noć ako do sutra žele dovesti japanski automobil u red.

Yuki Tsunoda potpuno je zagubio stražnji dio svog AlphaTaurija. - Foto: F1.com

Ubrzo nakon toga održale su se kvalifikacije nastavio, ali neki su se trkači prilično naježili prije nego što su se uvjerili da više nisu u opasnosti da se oproste nakon prvog dijela. Perez, Latifia in Gasly naime, povjerenici su u prvom pokušaju izbrisali brze krugove. Nedavni pokušaji urodili su popriličnim rosadom - bio je pozitivno iznenađen prije svega Nikola Latifi, koji je završio prvi na 12. mjestu i ispred suigrača Russell, koji je bio 14., imao je veliku sreću da je imao mjesto niže Fernando Alonso, i oprostio se od nastavka Raikkönen, Giovinazzi, Schumacher in mazepin. Inače je postavio najbolje vrijeme u Q1 Valtteri Bottas, a obojica Williamsa prvi su se put nakon Budimpešte prošle godine plasirali u Q2.

Q2 - Sainz je iznenađujuće izgubio Q3

Većina trkača izabrala je drugi dio kvalifikacija starta na srednje složenim gumama, što je i razumljivo ako uzmemo u obzir činjenicu da će sutrašnju utrku morati startati na gumama s kojima su u Q2 odradili svoje najbrže krugove. Za novo iznenađenje pobrinuli su se početkom drugog dijela Lando Norris s najbržim vremenom i George Russell, što je s Williams najavio borbu za Q3.

U drugom pokušaju, sa stazom u Imoli s mekanim složenim gumama (jer vjerojatno nije želio riskirati) najbrži zadatak sergio perez, koji su prestigli za dvije tisućinke Norrisdok će oni Hamilton, Verstappen in Bottas sutra započeo na gumama srednje klase.

Carlos Sainz bio je jako razočaran nakon završetka drugog dijela kvalifikacija. - Foto: HB Press

Na kraju, za prvih deset, iznenađujuće nije išlo Sainz, koji će startati kao jedanaesti, bio je poprilično razočaran i 12. mjestom George Russell, koji je obećao proboj u trećem kvartalu, nakon čega su slijedili oni Vettel, Latifi in Alonso.

Q3 - Perez je pobijedio Verstappn

Treći dio kvalifikacija započeo je najbrže Lewis Hamilton, koji su obojicu pretekli s vremenom 1: 14.4 Red Bulljajne stanice vozači koji zaostaju jednu ili dvije desetinke, dok je njegov suigrač Bottas zauzela 6. mjesto sa šest desetina zaostatka. Bili su ispred Fince Norris in Leclerc.

Sergio Perez prvi je trkač nakon Daniela Ricciarda koji je u kvalifikacijama pobijedio Maxa Verstappna kao suigrača. - Foto: HB Press

Drugi pokušaj donio je izuzetno bliske odluke odmah na vrhu. Lewis Hamilton postavi najbrže vrijeme s vremenom 1: 14.411, a slijedi ga vozač ekipe Red Bull, i br Max Verstappen, ali sergio perez, koji je u drugoj utrci uspio pobijediti Nizozemca u kvalifikacijama. Prije Verstappna inače bi i dalje moglo biti Lando Norris, ali je njegov najbrži pokušaj otkazan, pa je Britanac sletio iza svog suigrača Rikarda na sedmom mjestu. I on se dobro držao Charles Leclerc, koji je na kraju osvojio četvrtu startnu poziciju, i to puno manje Valtteri Bottas, koji će početi sutra kao osmi.