VN MotoGP Katar, FP1: Morbidelli najbrži

Trkač Petronas SRT-a Franco Morbidelli bio je najbrži na prvom slobodnom treningu klase MotoGP u Kataru.

S vremenom kruga od 1: 54.921, Talijan je bio 0.125 sekundi brži od Aleixa Espargara na Apriliji i Australca Jacka Millera na Ducatiju.

Četvrti je bio Fabio Quartararo u tvorničkoj Yamahi, dok je peti put postavio trenutni svjetski prvak Joan Mir.

Trening je započeo padom Johanna Zarca nešto više od tri minute od početka. Francuz, trkač Pramaca Ducatija, okliznuo se u četvrtom zavoju, gdje je Jack Miller također pao 23 minute prije kraja 45-minutnog treninga.

Na vrhu vremenske trake izmjenjivalo se podosta trkača, a razlike su male, što se može pripisati činjenici da su sve momčadi na stazi u Losailu položile ovogodišnje zimske testove. Najbrže vrijeme u jednom je trenutku postavio Pol Espargaro, kojeg je potom na motociklu Aprilia pretekao njegov brat Aleix, a najbrži su bili i Fabio Quartararo i Maverick Vinales, te Francesco Bagnaia u tvornici Ducati.

S vremenom kruga od 1: 55.266, Morbidelli se zamahnuo na vrh nakon 15 minuta akcije, a u drugoj trećini treninga vozio je gotovo dvije desetinke brže. Espargaro s Aprilijom potom je kratko izveo prvo bacanje s vremenom 1: 55.092, na što je Morbidelli odgovorio vremenom 1: 54.921. Talijan je ujedno bio i jedini trkač prvog treninga koji je krug pretrčao brže od 55 sekundi u jednoj minuti.

Espargaro je trening završio na drugom mjestu s 0.125 sekundi zaostatka, dok je Miller popravio vrijeme nakon pada i postavio ukupno treće vrijeme. Quartararo je na kraju treninga postavio svoje najbolje vrijeme kruga, koje je bilo četvrto najbolje, a Joan Mir se također na kraju popela na peto mjesto.

Vinales nije popravio svoj krug, pa je skliznuo na šesto mjesto, a Alex rins zabio je sedmi put u drugom Suzukiju. Francesco Bagnaia bio je osmi prije Valentina Rossija. Potonji je zaostao 0.498 sekundi za suigračem Morbidellijem i bio je deveti na kraju, a Miguel Oliveira zauzeo je deseto mjesto na KTM-u.

Alex Marquez, koji je iz tvorničke Hondine momčadi prešao u LCR tim, jedanaesti je put pretekao suigrača Takaakija Nakagamija, dok je Zarco nastavio trenirati nakon pada i zabilježio trinaesti put.

Četrnaesti je bio Hondin testni i rezervni trkač Stefan Bradl, koji će zamijeniti Marca Marqueza, koji se još nije oporavio od slomljene ruke prošle godine u Jerezu, u najmanje prve dvije utrke sezone. Njegov suigrač Pol Espargaro, koji je bio još jedan od trkača koji se našao na zemlji tijekom treninga, završio je deseti iza njega.