MotoGP VALENCIA: Trostruka pobjeda za DUCATI, ROSSI na EMOTIONAL FERWELL TEN

Francesco Bagnaia slavio je pobjedu u finalu sezone 2021. Na postolju su mu društvo pravili Jorge Martin i Jack Miller. Valentino Rossi završio je deseti u svojoj posljednjoj utrci u karijeri.

To je prvi put u povijesti motociklističkog svjetskog prvenstva Ducati zauzeo sva tri mjesta na postolju. Zakoračio je na najviši Franjo Bagnaia, na drugoj Jorge Martin a do trećeg Jack Miller. Ducati je također osigurao naslov prvaka među momčadima.

"Moja kaciga i takva utrka bili su pravi način da se pravilno oprostim od Valea i zahvalim mu za sve što je učinio za nas u VR46 Academy," rekao je nakon pobjede Bagnaia. “Ova utrka je za Valeju. Stvarno sam sretan. Ovaj put smo ovdje bili među najbržima. To što smo tako završili sezonu je fantastično.”

Jorge Martin najbrže izvukao s pole positiona na startu utrke. Bili su iza njega Mlinar, Joan Mir (Suzuki), Bagnaia u Fabiju tromjesečni (Yamaha). Rossi bio je na devetom mjestu nakon prvog kola.

Pecco Bagnaia svoju je pobjedu u Valenciji posvetio svom učitelju Valentinu Rossiju.

Napredovao je Bagnaia, koji je prvi prestigao Mlinar a onda i više Mira i započeo lov na vodećeg Martina. Alex je također popravio svoju poziciju Bubrezi (Suzuki), koji je također prestigao Mira i popeo se na treće mjesto. Miller je tada također izgubio peto mjesto protiv tromjesečni. U jedanaestom je kolu Bubrezi, koji je tada bio treći, pao je, s čime su imali bregunica in Bagnaia na čelu pola sekunde prije Mira koji ga je slijedio Mlinar. U ovom trenutku je tromjesečni izgubio kontakt s prva četiri.

Bagnaia pritisnuo je Martina, ali dugo nije pronašao put pored pridošlice. Talijan je na kraju 15. kruga konačno pretekao Španjolca i poveo te mu se počeo udaljavati. Devet je krugova do kraja utrke Mlinar sustigoše Mira i popeo se na treće mjesto. Vozač Suzuki, prošlogodišnji svjetski prvak, ove sezone nije vodio niti jedan krug u utrci. Time je prvi svjetski prvak poslije Nicky Haydn 2007., koji u godini u kojoj je obranio naslov nije pobijedio niti u jednoj utrci.

Na vrhu se ništa nije promijenilo u posljednjoj fazi utrke. Bagnaia stigao je do cilja za svoju četvrtu pobjedu u sezoni bez greške. bregunica okrunjen je kao drugi najbolji rookie godine, treće mjesto pripalo je Mlinar.

Valentino Rossi (Petronas Yamaha) završio je vrlo solidno na svom 432. i posljednjem Grand Prixu deseto mjesto. Deveterostruki prvak zajedno je završio svoju 26. i posljednju sezonu 18. mjesto. Zanimljiva je činjenica da jest Rossi sudjelovao u čak 44,2 posto svih utrka Svjetskog prvenstva MotoGP.