VN Španjolske MotoGP-a: JACK MILLER za prvu pobjedu s Ducatijem

Jack Miller pobjednik je utrke za VN Španjolske u Jerezu. Australcu je ovo druga pobjeda u klasi MotoGP, prva nakon VN Nizozemske 2016. i istovremeno velika pobjeda nakon teškog početka karijere tvorničkog trkača Ducatija.

Na postolju su završili i Milerov suigrač Francesco Bagnaia, koji je poveo na Svjetskom prvenstvu, i trkač Petronas Yamahe Franco Morbidelli.

Miller je poveo s Ducatijem gotovo očekivano na početku utrke, dok je Quartararo skliznuo na četvrto mjesto, iza Morbidellija i Bagnaia. Potom je pretekao potonjeg na kraju drugog kruga, a Morbidellija u sljedećem. Vratio se u vodstvo na kraju četvrtog kruga kada je u posljednjem zavoju pretekao Millera, a zatim polako stekao neku prednost.

Yamahin trkač poveo je u osmom krugu s gotovo sekundom prednosti, a zaostatak za Millerom samo se povećavao u sljedećim krugovima. No kad se već činilo da će proslaviti treću uzastopnu pobjedu u sezoni, u 14. je krugu izgubio gotovo polovicu vodstva od 1.5 sekunde, a razlog tome bili su problemi s grčevima u ruci. To je bio ponavljajući problem zbog kojeg je već bio podvrgnut operaciji 2019. Zbog problema je mogao bespomoćno gledati samo kad ga je Miller pretekao u 16. rundi i izgubio sljedeće mjesto u sljedeće dvije runde.

Miller je povećao vodstvo na 1.5 sekunde u vodstvu, a zatim je lagano popustio i dopustio Bagnaiju da dođe blizu sekunde zaostatka. Australac je ponovno ubrzao u posljednjem krugu i pol i do cilja ga doveo s više od druge prednosti i proslavio svoju prvu pobjedu u ulozi trkača Ducatija, drugu u karijeri.

Bagnaia je Ducatiju priredila iznenađenje s drugim mjestom, jer staza u Jerezu nije obojana na njihovoj koži, ali ipak su slavili dvostruku pobjedu.

Tvorničke trkače Ducatija na postolju je pratio Morbidelli s Petronasom SRT Yamahom, a Takaaki Nakagami veselio se četvrtom mjestu nakon gadnog pada u Portimau unatoč vidljivim poteškoćama. Japanac je bio najbolje rangirani Honda trkač.

Aktualni svjetski prvak Joan Mir utrku je završio na zadržanom petom mjestu, dok je Aleix Espargaro bio šesti na motociklu Aprilia.

Sedmi je bio Yamahin drugi tvornički trkač, Maverick Vinales, a slijedi ga Johann Zarco u prvih deset, kao i Hondini tvornički trkači Marc Marquez i Pol Espargaro.

Miguel Oliveira bio je najbolje rangirani KTM-ov trkač s 11. mjestom, završivši utrku ispred Hondinog natjecatelja Stefana Bradla i Quartarara. Posljednje bodove sakupili su Tech3 trkači Danilo Petrucci i Iker Lecuona.

Bagnaia sada vodi u prvenstvu s dva boda prednosti ispred Quartarara i još 16 nad Vinalesom, koji je treći.

Fabio Quartararo, koji je utrku započeo s najbolje startne pozicije, skliznuo je na konačno trinaesto mjesto nakon vodstva u prvoj polovici utrke, jer je imao ozbiljnih problema s grčevima u ruci, odnosno s tzv. pumpa za ruku.