NJEMAČKA pobjeda na reliju Velenje!

Slovenska posada Rok Turk i Vili Ošlaj (hyundai i20 R5) osvojili su drugo mjesto u ukupnom poretku i poveli u domaćem prvenstvu.

Velenje Rally, koji je imao šest brzih proba u ukupnoj dužini od 77 kilometara, uglavnom zbog skliske i blatnjave ceste i promjenjivog vremena, pružio je uzbudljive događaje za ukupno 100 posada koje su sudjelovale, od čega 46 iz Slovenija.

Veselili su se pobjedi Nemški drugoplasirani Dominik Dinkel i suvozač Pirmin Winklhofer (ford fiesta rally2). Iskoristili su promjenjive vremenske uvjete i tako uvjerljivo pobijedili u reliju Velenje, što je ujedno bio uvod u slovenski Državno prvenstvo u mitingu. Očekivano, bili su najbolji među našim Rok Turk in Willy Go (hyundai i20 r5) ispred doprvaka u domaćem prvenstvu Darko Peljhan sa suvozačem Matej Čarom (VW polo proto). Sedamnaestogodišnjak se pobrinuo za sasvim posebno iznenađenje trećim mjestom u domaćem prvenstvu Marka Škulja (ford fiesta rally4).

Ovogodišnjem reliju prisustvovalo je 100 posada, od kojih 46 iz Slovenije - Foto Jernej Tratnik

Velenje miting, usprkos samo dvije staze i šest brzih proba, poslužio je ogromnu količinu događaja. Vrijeme se razvedrilo i također prilično dobro promiješalo karte. Rally je započeo po suhom vremenu, no onda je počela padati kiša pa su ceste postale blatnjave i skliske. I upravo je u drugom poluvremenu maksimalno iskoristio takvu situaciju Nemški drugoplasirani  Dominik Dinkel sa suvozačem Pirmin Winklhofer (ford fiesta rally2). Dok je išao još uvijek suhim putem, išao je Spelt razmijenili u vodstvu s našim trenutnim prvakom Rok Turk (hyundai i20 r5), u drugoj polovici testa, kada je situacija bila najteža, jest Nemec vozio izvrsno i unatoč okretanju i s isključenim motorom pouzdano pobijedio s prednošću od minute i pet sekundi.

Na kraju je bilo pobjednik posebno zahvalio organizatorima na dobro obavljenom poslu. “Hvala organizatorima na vrlo lijepom i zahtjevnom skupu. Za mene je to bio nastup s novim automobilom, pa sam još sretniji da pobijedim ” komentirao je Spelt. Osvojio je treće mjesto u ukupnom poretku Mađarski Ferenc Kiss (VW Polo R5), koja je iza druge Turcima zaostao za samo 2,2 sekunde.

Ovogodišnji pobjednik relija Velenje, Dominik Dinkle (ford fiesta rally2), ujedno je i aktualni viceprvak Njemačke. Vozio je izuzetno dobro u drugoj polovici relija, kada su se promijenili vremenski uvjeti i počela padati kiša - Foto: Jernej Tratnik

Aktualni prvak države Rok Turk (hyundai i20 r5), koji se prije relija Velenje smatrao favoritom u generalnom poretku, završio je sa suvozačem William Oshlay morao zadovoljiti drugim mjestom. Uzrok tome bili su i tehnički problemi koje je imao tijekom cijele utrke, a prije posljednjeg testa bojao se neuspjeha i posljedično je dao ostavku, no ipak je vidio cilj i tako postigao važne bodove u lovu na obranu naslova državnog prvaka. Kako je međunarodna momčad bila izuzetno jaka, među deset u ukupnom poretku nalazimo samo još jednu slovensku posadu. Darko Peljhan i suvozač Matej Čar (VW polo proto) osvojili zajedničko peto mjesto.

Aktualni državni prvak Rok Turk (hyundai i20 R5) smatran je glavnim favoritom, ali na kraju se morao zadovoljiti konačnim drugim mjestom zbog teniskih problema i promjenjivog vremena, ali ipak prvim u domaćem poretku - Foto: Jernej Tratnik

Ipak, najveće iznenađenje ovogodišnjeg relija bio je jedva 17-godišnjak Marka Škulja (ford fiesta rally4). Bio je to njegov prvi miting tijekom jačeg natjecanja. Zbog svoje mladosti mora se utrkivati ​​s obveznom naljepnicom L. Young Šljuka pokazao najviše na testu upravo na kiši dok je vozio beskompromisno i samouvjereno pobijedio Divizija II državno prvenstvo. Imao je više od minute da ode tamo. Šljuka također je došao na treće mjesto u ukupnom poretku Slovenski državno prvenstvo.

Jedva 17-godišnji Marko Škulj, koji je vozio svoj prvi pravi reli, zbog mladosti mora voziti s naljepnicom mladog vozača L - Foto: Jernej Tratnik

Na cilju ovogodišnjeg relija Velenje Završile su 84 posade, od toga 37 u slovenskom državnom prvenstvu. Sljedeći miting za državno prvenstvo na rasporedu je 25. i 26. lipnja u Vipavska dolina.

Rezultati državnog prvenstva

1. Turk-Oslaj (hyundai i20 R5) 54: 28,3; 2. Peljhan-Char (VW polo proto) + 3: 01,1; 3. Škulj-Ocvirk (rally ford fiesta4) + 3: 42,6; 4. Fakin-Fakin (rally ford fiesta4) + 4: 47,7; 5. Premrl-Brescher (Toyota GT 86) + 5: 09,6; 6. Grossi-Berlot (peugeot 208 R2) + 5: 14,3; 7. Kovačić-Zaljuberšek (peugeot 208 rally4) + 5: 42,4; 8. Brus-Ločnikar (MG ZR 105) + 6: 18,2; 9. Ravenscak-Tomasković (rally ford fiesta4) + 6: 21,8; 10. Mrak-Vončina (suzuki brzo) + 6: 25,2