Mattias Ekström najbrži u prologu među automobilistima, Honda Toshe Schareina među motociklistima

Mattias Ekström najbrži na kratkom prologu Dakara 2024. ispred Setha Quintera, Sebastien Loeb je bio treći. Branitelj naslova Nasser Al-Attiyah nije bio u prvih deset.

Četrdeset šesta izvedba Dakar Rally i peti v Saudijska Arabija započela je danas kratkim prologom. Audi na svom trećem startu s električnim pogonom želi prvi put osvojiti postolje. Mattias Ekström pokazao je brzinu RS Q e-trona s najbržim vremenom u prologu.

Prolog je bio kratko zagrijavanje kako bi se odredio poredak za prvu etapu. Otprilike 130 kilometara od bivka u Al-'Uli bio kratak Brzinski ispit od 27 kilometara, na kojem je mjereno vrijeme. Na startnoj crti poredano je 70 automobila. Za razliku od motora koji su startali obrnutim redoslijedom, prolog su prvi startali najveći favoriti. Na stazu su izašli odmah iza najboljih motociklista. Teren je bio zahtjevan, jer se prolog odvijao oko velikih stijena i na pjeskovitom terenu.

Branitelj naslova Naser Al-Attiyah je nakon prijenosa iz Toyota v ProDrive je prvi prošao startnu rampu i bio prvi vozač koji je postigao svoje najbrže vrijeme na cilju. No, katarska sportska zvijezda koja također želi nastupiti na Olimpijske igre u Parizu, nije dugo zadržao svoj rang.

Vozač Audija Mattias Ekström bio je najbrži na kratkom uvodnom brzinskom ispitu s vremenom 16:30 min. Seth Quintero, vozeći u najvišoj klasi po prvi put otkako je prešao iz klase T3 kako bi zamijenio Al-Attiyaha u Toyoti, odmah je pokazao svoj talent.

Amerikanac je bio drugi. Svjetski prvak u reliju Sebastien Loeb (Prodrive) postavio je treće najbrže vrijeme. Slijedila su braća Baumgart, Marcos i Cristian. Svaki Brazilac u X-Rally timu vozi po jedan Prodriveov lovac.

Stup Krzysztof Holowczyc, koji na Dakaru sudjeluje prvi put nakon 2015. godine, nalazi se u X-raidovom vozilu T1+, Mini JCW Plus, zauzeo je šesto mjesto. Rekordni pobjednik Stephane Peterhansel kreće na svoj 35. Dakar s Audijem. Startao je sa sedmog mjesta.

Među motociklistima četvorica su ostvarila vrijeme ispod 18 minuta. osim Scharein, Sanders in Podružnica je također bio među njima Adrien van Beveren (Honda). Svjetski prvak u reli raid prvenstvu Luciano Benavides na svojoj Husqvarni ima startni broj 1. Argentinac je završio na petom mjestu. Očekivano, dvojica Slovenaca na Dakaru su startala oprezno, jer je i bilo Simon Marčić prolog je završio na 69. mjestu, Toni Mulec a imao je 85 godina.