VN BRAZIL 1983: Utrka u kojoj nitko nije bio OSTALI

Utrka za brazilski GP prije 37 godina bila je posebna iz dva razloga.

Bila je to posljednja utrka u kojoj je sudjelovao trkački automobil Cosworth DFV, s kojim se natječu od 1967. godine, osvojio je pol poziciju. To je bilo to Keke Rosberg, Finski trkač Williams, koji je također započeo utrku s prvog startnog mjesta, ali ubrzo ga je pretekao Nelson Piquet v Brabham i na kraju je također slavio pobjedu. I to je bilo to položaj zadnjeg pola za automobil s atmosferskim motorom sve do 1989. godine.

U isto vrijeme bila je to utrka na kojoj nitko drugi nije bio, Godinu prije nego što su bili na Brabham počeo se puniti gorivom usred utrke, jer su lakši automobili bili znatno brži tijekom utrke, a uskoro su slijedile i ostale momčadi, tako da je usred utrke Rosberg se pretvorio u jame, gdje je prvi put ove sezone dopunjen gorivom, manjim vatrom.

Ovako je zapalio gorivo za Rosberg Williams. - Foto: YouTube

Kad su ga isključili, Keke je skočio natrag do automobila, odjurio je sjajnu utrku i završio kao drugi. Jedini problem bio je taj kad je izašao iz jama sa guranje pomoglo mehanici, što je bilo protivno pravilima, pa ga je FIA ​​jednostavno diskvalificirala.

Sažetak onoga što se dogodilo na brazilskom GP-u u sezoni 1983. Rosberg se može zaustaviti u jama od 10:35 nadalje.

Sve u svemu, bila je to samo dobra vijest Rosbergpo GP Brazila diskvalificirani s drugog mjesta godinu dana ranije. Kada oni Niki Lauda in Jacques Laffite već mislili da su osvojili drugo i treće mjesto, Alain Prost ali bod, FIA je iz samo njima poznatih razloga objavila da drugo mjesto ostaje prazno, što je jedinstven događaj u povijesti Formule 1.

Povjerenici su donijeli još jednu čudnu odluku da će se vikend utrkati, kakvi i jesu Andrea de Cesaris, koji je promašio vaganje, jednostavno je isključen iz kvalifikacija i same utrke.

LEWIS HAMILTON: Molim vas, shvatite koronavirus vrlo ozbiljno!

Čelnici timova Formule 1: Odgoditi NOVA PRAVILA do 2022. godine